Yüksek Tansiyonun Sebep Olduğu Hastalıklar

Ülkemizde birçok insanın muzdarip olduğu yüksek tansiyon hastalığı başka birçok hastalığa daha yol açabiliyor.

Kalbin kan pompalaması esnasında kanın damar duvarlarında yapmış olduğu basında verilen ad “Kan basıncı” yani “Tansiyon”dur. Yüksek tansiyonda ise durum, kanın damar duvarlarında yaptığı basıncın devamlı olarak yüksek olması şeklinde tanımlanır. Başlı başına bir sorun olan yüksek tansiyon ayrıca başka birçok hastalığın da sebebi olabiliyor.

Kalp Yetersizliği

Kalbin büyük çoğunluğu kaslardan oluşur. Yüksek tansiyon hastalarında ise kalp kanı pompalamak için mevcut kas gücünü yüksek oranda kullanmak zorunda kalır. Bu sebeple kalpteki kas kitlesi zamanla artar, kalpte büyüme gözlemlenir ve fonksiyonel sorunlar baş gösterir.

Aort Anevrizması

Aortta meydana gelen genişlemelere anevrizma adı verilir. Yüksek tansiyonun temelini oluşturduğu bu durum belirgin bir şikâyetle ortaya çıkmasa da gelen hastaların çoğu sırt, bel, karın kası ağrısı şikâyetleriyle gelir.

Böbrek Yetersizliği

Damarlarla ilgili bir hastalık olan yüksek tansiyonda böbreklerin de zarar görmesi mümkün olabilir. Böbrek yetersizliğinin sebebiyet verdiği yüksek tansiyon hastalığı bilinen bir sonuç olsa da bazı durumlarda yüksek tansiyon da böbrek yetersizliğine sebep olabilir.

Kalp Krizi

 Yüksek tansiyon damar sertliğinin ilerlemesine sebep olur. Eğer yüksek tansiyon varsa bu durum kalbin yetersiz beslenmesi ile sonuçlanır. Bu yüzden bu tür hastalarda krizin hızla ilerlemesine ve sonucun ölüm olmasına sıklıkla karşılaşılır.

Sağlıklı yaşam için gerekli olan temel disiplinin yanı sıra tansiyonunuzu düzenli ölçmenin de rahatsızlıklarınızı fark etmenizde etkisi büyüktür. Medisana Kol Tipi Dijital Tansiyon Ölçme Aleti ile yalnızca tansiyonunuzu ölçmenin yanı sıra düzensiz nabız atımını da algılar. Dijital tansiyon aleti 32 – 42 cm arasındaki uzun manşon özelliği sayesinde kolunuzu rahatça kavrar. İki ayrı kişi için 120 ölçüme kadar hafızaya alabilme özelliği sayesinde tansiyon ölçüm geçmişinizi kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Kolayca okunan büyük harfler ile tansiyonunuzu rahatça görebilirsiniz. WHO’nun değerlendirme sistemine uygun renk skalası ile yapılan ölçümlerinizi sınıflandırabilirsiniz.

İnce tasarımıyla tansiyon aleti tavsiyesi isteyen herkes için geniş manşon ölçüsü ile 10 yıl garantili Medisana Kol Tipi Dijital Tansiyon Aleti’ni hemen inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir