Uzun Yaşamın 6 Sırrı

Uzmanlara göre uzun yaşamanın sırrı bilim ile mümkün olduğu kadar bazen de bizlerin elinde olduğu yönünde.Aslında,hayatımızda yapabileceğimiz bir kaç değişiklik ile de sağlıklı,mutlu ve uzun bir yaşam sürebiliriz.O halde gelin hep birlikte sağlıklı yaşamanın 6 sırrını birlikte öğrenelim!

İyi Bir İnsan Olun

80 yıllık bir çalışma, uzun bir yaşam sürmenin en iyi göstergelerinden biri olarak insanın iyi bir kişiliğe sahip olmasını işaret ediyor. Araştırma sonucunda ise vicdanlı olan insanların kendi sağlıklarını korudukları, daha güçlü ilişkiler kurdukları ve daha iyi kariyer seçimleri yaptıkları bulundu.

Evlenin

Çeşitli çalışmalar evli insanların evli olmayan insanlardan daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu göstermektedir. Birçok kişi evliliğin büyük faydalar sunduğunu düşünme eğilimindeyken, boşanmış veya dul olan insanların hiç evlenmemiş olanlara göre daha kısa yaşama oranlarına sahip olduğu görülmüştür

Kilo Verin

Eğer kilolu iseniz, diyabet, kalp hastalığı ve diğer yaşam koşullarına karşı kendinizi korumak için kilo vermelisiniz.Kilo vererek hem daha dinç hem de daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.Daha dinç ve fit olmak ise sizi hiç düşünmediğiniz kadar sa

Hareket Edin

Artık kesinleşmiş bir bilgi olarak, egzersiz yapan insanlar yapmayanlara göre daha uzun yaşıyor. Çalışma, düzenli fiziksel aktivite yapmanın kalp hastalığı, felç, diyabet, depresyon ve bazı kanser türleri riskini azalttığını net bir şekilde göstermektedir. Hatta egzersiz yapmak, yaşlılıkta keskin bir zekâya sahip olmayı da sağlamaktadır. Günde on dakika sıkı bir egzersiz yeterli olacaktır.

Arkadaşlar Edinin

Avustralyalı araştırmacılar, 10 yıllık bir süreç içerisinde yaşlı ve çevresindekilerle ilişkileri iyi olan kelebeklerin az arkadaşı olan insanlara göre ölme olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Diğer 148 çalışma sonucu analizleri de oldukça verimli sosyal bağlantılar ile uzun ömür arasındaki bağlantıyı destekler nitelikte görünüyor.

Arkadaşlarınızı Akıllıca Seçin

Üzüm üzüme baka baka kararır diyor bilim insanları. Arkadaşlarınızın alışkanlıkları zamanla size de geçer, bu nedenle sağlıklı alışkanlıkları olan insanlarla arkadaşlık kurmaya özen gösterin.Arkadaş seçiminizi yaparken size bir şeyler katabilecek insanlarla birlikte olmayı tercih etmekte yarar var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir