Işıl Işıl Bir Cilt için Neler Tüketmeliyiz?

Sağlık bir cilt için her gün toniklere ve benzeri cilt bakım ürünlerine ihtiyacımız yok.Bu ve bunun gibi cilt bakım rutinleri bir süre sonra cildimizi yoracağı gibi aynı zamanda sadece cildimize dışarıdan bakım yapmamızı sağlar.Tam anlamıyla ışıl ışıl ve sağlıklı bir cilt için cildimizi yediğimiz besinlerle içeriden de beslememiz gerekir.

 

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER 

Portakal: C vitamini deposu olan portakal, cilt açısından da son derece önemli bir meyvedir. Kırışıkların geciktirilmesinde ve cildin temizlenmesinde rol oynayan portakal,özellikle sigara içenlerde görülen yan etkilere karşı portakal tüketimi etkili olacaktır.

Yumurta: İçerdiği protein nedeniyle hücreleri güçlendiren ve ciltte leke oluşmasını engelleyen yumurta, sağlık açısından son derece faydalı bir gıdadır.
Havuç: Göz sağlığı için olduğu kadar, cilt sağlığı bakımından da çok önemli bir besin olan havuç, içerdiği A vitamini ve diğer oksidanlar yoluyla cildin daha temiz ve canlı görünmesini sağlar.
Domates: Güneşin zararlı ışınlarının cilde verdiği zararlara karşı vücudu koruyan domates özellikle yaz aylarında bolca tüketilmelidir. Bunun yanı sıra, domatesin içerisinde bulunan likopen, ciltteki yaşlanmayı geciktirmektedir.
Yeşil Sebzeler: Demir açısından son derece zengin olan yeşil yapraklı tüm sebzeler, kan akışının kontrolünü ve dağılımını sağladığı için tüketilmesi son derece önemlidir.

Papaya: Güzellik kremlerinde bulunan papayanın cilde çok faydası var. Ayrıca papayadaki enzimler ciltte enflamasyon yani iltihap nedeniyle oluşan kırmızılığı da gideriyor.

Hindistan cevizi kefiri: Faydalı bakterilerle fermente edilmiş hindistan cevizi kefiri cilde hindistan cevizinin kendisinden çok daha faydalı.

Çörek Otu: Cildinizdeki yorgunluğu almak için çörek otu birebir.İçinde oleik asit, amino asit, potasyum, lif ve yağlar bulunan çörek otu cildin ihtiyacı olan birçok şeyi sağlıyor.

Pancar: Pancarlar donuk ciltleri lenf bezlerini harekete geçiriyor ve hücrelerden toksinleri temizliyor.

Limon: Limon suyu yağlı ciltleri kötü gösteren, yağda çözünen toksinleri vücuttan atıyor ve parlaklık kazandırıyor.

Kırmızı lahana: Kırmızı lahanada yaban mersininde de bulunan antosiyaninler bulunuyor. Kırışıklıkları önleyen bu maddeler kırmızı lahanada bulunuyor.

Kabak çekirdeği: Çekirdeğin içinde ki çinko, cildin en sevdiği vitamin olan E vitamini,bulunuyor. Ayrıca kabak çekirdeği cildi tamir etme özelliğine de sahip.

Domates suyu: Güneşin zararlı ışınları UVA ve UVB`nin etkilerine karşı koruyan likopen domatesin kendisinde ve suyunda bulunuyor. Domates de ayrıca cildi canlandıran ve içinde cildin en çok ihtiyacı olan ve sevdiği vitaminlerden A vitaminini barındıran besinlerden.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir