Spor ve Diyet Yapanların Mutlaka Bilmesi Gereken Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Spor ya da diyet yaparken ulaşılması hedeflenen ideal kilo için bize bir referans noktası oluşturan vücut kitle indeksinin ne olduğunu hemen öğrenin!

Değişen beslenme alışkanlıklarımız, stres, düzensiz çalışma ve uyku saatleri, farklı sağlık problemleri gibi birçok sebepten dolayı kilo alabilirsiniz. Bütün bunlara spor yapmamak ve aşırı hareketsiz kalmanın da eklenmesiyle kısa bir süre içinde obezite tehditi ile bile karşılaşabilirsiniz. Kendinizi devamlı kontrol etmek ve kilonuzu belli bir standartta tutmak için bilmeniz gereken vücut kitle indeksiniz diyet ya da spor yaparken ulaşmanız ve korumanız gereken en sağlıklı hedefi belirlemenizi sağlar.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Her insan farklı bir fiziksel yapıya sahiptir. Boy ve ağırlık ölçülerinin değişken olması vücut kitle indeksinin de kişiden kişiye değişiklik göstermesine sebep olur. Ancak, temel olarak kişinin cinsiyetine de bağlı olarak boyu ile kilosunun arasındaki ideal orana vücut kitle indeksi denir.

Boyunuza göre vücudunuzdaki yağ oranın fazla, normal ya da az olup olmadığını belirlemenizi sağlayan bu oran kendiniz için ideal olan kiloyu bilmenizi sağladığı için diyet ya da spor yaparken size doğru bir hedef oluşturur.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi hesaplamak basit bir matematiksel işleme dayalıdır. Vücut ağırlığınızı, boy ölçünüzün karesine böldüğünüzde vücut kitle indeksinizi bulmuş olursunuz.

VKI = Kilonuz / Boyunuz x Boyunuz 

Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken husus boyunuzun ölçüsünü santimetre değil, metre cinsinden yazmanız gerektiğidir.

Vücut Kitle İndeksi Değerlendirme

Çıkan sonuçtan sonra VIK’nın verdiği sayısal değerin bulunduğu aralık kilonuzla ilgili bir değerlendirme yapmanızı sağlar;

 

  • 20 – 25 arası NORMAL

 

  • 25 – 30 arası KİLOLU

 

  • 30 – 35 arası – OBEZ

 

  • 35 – 40 arası – İLERİ OBEZ

 

  • 40 ve üzeri – MORBİD OBEZ olarak değerlendirilir.

İdeal kilonuzu bilmek kadar doğru ve düzenli bir tartım yapmanız da diyet ve spor süreçlerinizde sizi destekleyecektir. Bu yüzden MEDISANA Vücut Analizli Baskül sayesinde vücut kitle indeksini hesaplayabilirsiniz. Vücutta bulunan yağ, kas, su ve kemik oranlarını da hesaplayabilen baskül 10 kişiye kadar da hafızaya alma özelliğine sahip. Bu sayede ailedeki diğer üyelerle birlikte de rahatlıkla kullanabilirsiniz. 100 gr hassasiyeti bulunan baskül sayesinde doğru bir tartım yapabilir, bas çalıştır özelliği ile pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. 150 kg’a kadar ağırlık ölçebilen temperli cama sahip, şık tasarımlı MEDISANA Vücut Analizli Baskül’ü yakından incelemek için hemen sitemizi ziyaret edin!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir