Kimyasal İçerikli Deterjanların Zararları Nelerdir?

Kimyasal deterjanların zararları ihtiva ettikleri birçok bileşenle bağlantılı olarak sağlık açısından büyük tehditler oluşturur.

Deterjan seçimlerinizi en iyi şekilde temizlediği, yumuşatıcılarınızı ise en güzel kokuya sahip oldukları için seçebilirsiniz. Ancak hijyen için kullandığınız malzemelerin seçiminde dikkat etmemiz gereken çok daha başka kriterler de bulunuyor. Sağlık açısından tehdit unsurları taşıyan kimyasal deterjanların doğaya zararları oldukça fazla bulunuyor.

 

Solunum Problemlerine Sebep Olur 

Deterjanlar çok sayıda ve yüksek oranda kimyasal bileşen bulunmaktadır. Bunlar sadece temas yolu ile değil, solunum yoluyla da vücudunuza girebilir. Akciğerler üzerinde kalıcı etki bırakmasının yanı sıra astıma hastası olmanıza ya da mevcut astım hastalığınızın daha da kötüye gitmesine sebep olabilir.

Cildi Olumsuz Etkiler 

Elde yıkanan bulaşıklar için kullanılan deterjanlar kadar çamaşırlar için tercih edilen deterjanların içeriğinde bulunanlar da cildinize yüksek oranda zarar verebilir. Cildi tahriş etmenin yanı sıra temas yoluyla deri altına işleyerek daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca alerjik bünyeler için de rahatsızlıkları tetiklemesi sebebiyle kimyasal kaşıntı, deri dökülmesi, ciltte meydana gelen yaralar gibi birçok problemin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kansere Sebep Olabilir 

Kimyasal deterjanların insan sağlığına zararları kanser yapma riskine kadar varabiliyor. Deterjanların içinde yumuşatıcı, temizleyici, beyazlatıcı fonksiyona sahip bileşenler ne yazık ki yüksek oranda kanserojen maddelerden oluşuyor.

 

Merkezi Sinir Sisteminde Tahribat Yaratabilir 

Kimyasal deterjanlar içinde bulunan birçok bileşen arasından özellikle kresol merkezi sinir sistemi üzerinde tahribat yaratıyor. Çocuklarda hiperaktivite gözlemlenirken yetişkinlerde anksiyete, depresyon gibi sorunlar görülebiliyor.

Doğaya Zarar Verir 

Doğal koşullarla suda erimeden kalmaları ve çözünmemeleri dolayısıyla içerisinde bulunan aktif maddeler deterjanların doğaya zararları arasında bulunur. Bunun dışında fosfat kirliliğine sebep olan  toz deterjanlarda bulunan sodyum polifosfatlar suda çözünmeyerek azotla birleşmesi sonucu gübre etkisi yaratır ve su bitkilerini olumsuz etkiler.

 

Kimyasal deterjanların verdiği zararlar bunlarla da sınırlı kalmıyor. Bu yüzden hijyen konusunda dikkat olurken sağlığınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

MEDISANA Organik Deterjan ve MEDISANA Organik Yumuşatıcı kıyafetlerinizin tertemiz olmasını sağlarken sağlığınız için de olumsuz bir etki de bulunmaz. Bitkisel içerikli formülünün sağlığa uygun olarak üretildiğini belgeleyen ICEA sertifikasına sahip iki ürün de yalnızca sizin değil, bebeğinizin sağlığı için de ideal ürünlerdir.

MEDISANA Organik Deterjan enzim teknolojisine sahip olduğu için derinlemesine temizlik sağlar. Çamaşırları sertleştirmediği gibi kolay durulandığı için tortu da bırakmaz. İçinde Fosfat, ağırtıcı, çamaşır suyu ve insan sağlığı ya da çevreye zararlı içerik bulunmaz. Çamaşırlarınızın renklerini koruyup hoş bir kokuya sahip olan MEDISANA Organik Deterjan direkt kullanımda leke çıkartıcı olarak da kullanılabilir. MEDISANA Organik Yumuşatıcı ise çamaşır liflerini yumuşatarak ütüyü kolaylaştırır ve çamaşırların güzel kokmasını sağlar.

 

Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı ve hijyeni açısından MEDISANA Organik Deterjan ve MEDISANA Organik Yumuşatıcı’yı hemen inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir