Dertsiz Yol Tarifi

 

Basılı harita devri kapanalı uzun zaman oldu. Basılı haritalar yerini araç içi navigasyon cihazlarına bırakmıştı ki akıllı telefonlarda çok güçlü bir alternatif olarak karşımıza çıktı.

Her ne kadar akıllı telefonlar farklı alternatifler olarak karşımıza çıksa da,araç içi navigasyon cihazları günümüzde yerini korumaya devam ediyor.Gelin her iki cihazda da harita kullanımın avantajlarını ve dezavantajlarını beraber inceleyelim.

Cihaz Pil Kullanım Ömrü

Cep telefonu navigasyon kullanımı ile araç içi navigasyon kullanımı arasındaki en önemli farklardan biri de kullandığınız cihazın pil ömrüdür.Akıllı telefonunuzda navigasyon kullanımınızı yapabilmeniz için GPS açmanız gerekecektir.Normal kullanımda ancak bir gün dayanabilen akıllı telefon şarjları GPS kullanımı esnasında bu süreyi daha da kısaltacaktır.Araç içi navigasyon kullanımınızda ise böyle bir sorunla karşılaşmanız mümkün bile değildir.

Ekran Boyutu

Akıllı telefonların günümüze bu kadar geliştirilmiş bir şekilde gelmesi ekran boyutlarının 5 inç büyüklüğüne kadar yükseltilmesi bir avantaj olabilir.Ancak navigasyon cihazlarıda farklı ekran seçenekleriyle 6 inç seviyesine kadar getirilmiştir.Akıllı telefonlardaki parmak ucu dokunmatik sistem artık navigasyon cihazlarında da yer almaktadır.Ayrıca cep telefonlarına karşılık güneş ışığını daha az yansıtan yüksek çözünürlükte renkli ekran da sunmaktadır.

Çevrimdışı Rahatlığı ve İnternet Kullanımı

Akıllı telefonlar kullanım amacı gereği her zaman internete bağlıdır.Bu sayede haritalar,yol durumu,anlık bildirimler her zaman günceldir.Ancak tüm bu verileri yüklemek için çok fazla veri kullanımı yaşanabilir.Yurt dışındayken harita kullanımı çok yüksek faturaların gelmesine sebep olabilir.Yaşadığınız sinyal kaybı haritanızın kaybolmasına neden olabilir ,haritayı yüklemek istediğinizde ise çok fazla bellek kaybınıza sebep olur.

Ancak navigasyon cihazları için tek ihtiyacınız GPS kullanımıdır.Bu da navigasyon cihazları için zaten dünya çapında ücretsizdir.Böylece dünyanın her yerinde sorunsuz seyehat edebilir ve bulunduğunuz bölgeyle ilgili hazır haritalara sahip olabilirsiniz.

Akıllı Uyarılar ve Bağlantılar

Akıllı telefon ile navigasyon sırasında sesli kullanımları kullanmak zor olabilir.Gürültü araç kullanım alanlarında sesler anlaşılmayabilir.Ayrıca telefonunuza gelen bildirimler navigasyonunuzun durmasına sebep olabilir.Araç içi navigasyon cihazı ile bu problem tamamen ortan kalkıyor.Günümüzdeki navigasyon cihazlarının telefonla bağlantı kurabilir özellikte olması mesajlarınızı telefonunuz kilitliyken bile iletilebilir hale getirir.Arama yapabilir veya cevaplayabilirsiniz.Bu da sürücünün daha güvende olmasını aynı zamanda yoldayken dışarıyla bağlantısının kesilmemesine sebep olur.

Son olarak navigasyon cihazları ,seyahatleri kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir cihazdır.Akıllı telefonlarda bir çok özelliğe sahiptir.Ancak navigasyon cihazlarına karşılık son derece karmaşıktır.Geçmişte bu cihazların tek dezavantajı olarak görülen zorunlu pc güncelleştirmeleri günümüzde tamamen  ortadan kaldırılmıştır.

Tatil rotanızı belirlemeden önce navigasyon modellerimizi inceleyiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir