Boyun Fıtığını Önlemek İçin 5 Egzersiz

Bazen başınızı bile kaldırmanız da zorlanmanıza sebep olabilecek boyun fıtığına yakalanmadan egzersiz yaparak önleminizi alın.

Uzun süre oturarak çalışan, bedenini fazla yorun işleri yapan insanlarda sıkça karşılaşılan boyun fıtığı hareket kabiliyetiniz üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Sadece boyun değil, sırt ağrılarına da sebep olabilecek boyun fıtığı doğru yapılan düzenli egzersizlerle engellenebilir.

  • Başınızı Öne İtin

Omurganızın ve boynunuzun dik durduğuna emin olduktan sonra bir avucunuzun içini alın bölgesine yerleştirin ve diğer elinizi de üzerine koyun. Başınızla avuç içinize baskı uygulayın. Baskı yaparken nefes alıp vermeyi unutmayın. 10 saniye bekleyin ve bunu 3 ile 5 kere tekrar edin.

  • Başınızı Arkaya İtin

Başınızı öne ittiğiniz pozisyonunu aynısını başınızı arka itmek için uygulayın. Ancak elleriniz alnınızda değil başınızın arkasında duruyor olmalı. Ellerinize baskı yapacak şekilde başınızı geriye itin. Bu esnada nefes alıp verin ve 10 saniye bekleyin. 3 ya da 5 kere tekrar edin.

  • Başınızı Sağa ve Sola Eğin

Dik durduğunuza emin olduktan sonra sol elinizin parmakları sağ şakağınıza gelecek şekilde elinizi başınıza yerleştirin. Çok yavaş bir şekilde başınızı sola doğru eğin ve en son geldiği noktadan sonra elinizle çok hafif bir şekilde bastırın. Bu sırada mutlaka nefes alın ve rahat olduğunuzdan emin olun. 10 saniye bekledikten sonra sol elinizle aynı şeyi başınızın sağ tarafına uygulayarak başınızı sağa eğin ve 10 saniye bekleyin.

  • Başınızı Öne ve Arkaya Eğin

Elinizi başınızın arkasına koyun. Tek tek omurlarınızın açıldığını duyumsayarak başınızı öne doğru yavaşça eğin. En son noktaya geldiğinizde elinizle başınızın arkasından çok hafif bir şekilde baskı uygulayın ve biraz daha esnetmeye çalışın. 10 saniye kadar bekleyin. Başınızı dik pozisyona getirin ve yavaşça geriye doğru bırakın. Ellerinizi kullanmayın ve omuzlarınızın serbest olduğuna emin olun. 10 saniye kadar bekleyin.

  • Başınızı Öne Uzatın ve Arkaya Çekin

Bir başka boyun fıtığı egzersizi de başınızı, bir yere bakmak için uzanır gibi öne doğru uzatın. Omuzlarınızın ve sırtınızın dik olduğundan emin olun. Uzanabildiği yere kadar uzatın ve geri çekin. Bunu yaparken düzenli olarak nefes almayı unutmayın. 10 kere tekrar edebilirsiniz. Başınızı geriye doğru çektiğinizde ise omuzlarınızın hareket etmediğine emin olun. Çeneniz göğüs kafesiniz ile aynı hizaya gelecekmiş gibi boynunuzu geri çekin ve bırakın. Bu hareketi de 10 kere tekrar edebilirsiniz.

Düzenli olarak yapacağınız egzersizlerle riskleri azaltabileceğiniz gibi Medisana Shiatsu Masaj Yastığı sayesinde de akşamları rahatlayabilirsiniz. Kontrol paneli ile ayarlamalarını rahatlıkla yapabileceğiniz boyun masaj minderi koltuk ve çalışma sandalyesi için de rahat bir kuruluma sahiptir. Isıtarak ağrıyan yerdeki ağrıyan bölgedeki kan dolaşımına yardımcı olan Medisana Shiatsu Masaj Yastığı’nı sitemizi ziyaret ederek yakından inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir