Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Astım hastaları yaşam standartlarının ideal olması için birçok konuda hastalığa sahip olmayan insanlardan çok daha fazla özen göstermek zorundadır.

Astımla mücadele eden insanların solunum rahatsızlığını tetikleyecek birçok noktadan kaçınmaları gerekir. Bu sebeple bazı durumlar, rahatsızlığa sahip olmayan insanları çok az etkiliyor olsa da astım hastaları üzerinde çok daha ciddi etkiler gösterebilir.

  • Soğuk Havalar

Soğuk havalar herhangi bir insan için sadece nezle ya da grip gibi riskler taşıyor olsa da söz konusu astım hastaları olduğunda bu durum daha da ciddi bir boyut alıyor. Grip ve nezle gibi rahatsızlıkların solunum yolları üzerindeki etkisi astımı tetikleyici başlıca faktörler arasında yer alıyor.

  • Temiz Hava

Astım hastalarının temiz hava soluması gerekir. Bu sadece açık mekanlar için değil, aynı zamanda kapalı mekanlar için de geçerlidir. Evlerin içinde çok fazla toz olması, küf ya da mantar oluşumu, varsa evcil hayvan tüyleri astım hastaları için tetikleyici olabilmektedir. Astım hastaları nasıl uyumalı sorusunun cevabı için de başlıca olarak odaların bu gibi etkenlerden arındırılmış olması gelir.

  • İlaç Kullanımı

Astım hastalarının kullandığı ilaçlarla birleştiğinde hastaya zarar verecek bir etki yaratabilir. Bu yüzden astım hastaları ilaç seçiminde başka insanlara göre daha titiz davranmalıdırlar. Etkileşime girebilecek olan bazı ilaçlar toksik seviyeyi artırmakla kalmayıp acil müdahale gerektiren ve kalıcı sorunlara yol açabilecek durumlara sebebiyet verebilir.

  • Beslenme

Damak tadı ne olursa olsun astım hastaları nasıl beslenmeli sorusunun cevabı öncelikli oluyor. Hastaların aşırı tuzlu, baharatlı, yağlı ve gaz yapıcı besinlerden kaçınması gerekiyor. Bunlar yerine doymuş yağ içeren, lif oranı yüksek ve antioksidan özelliğe sahip besinleri tercih etmeleri gerekir.

  • Nebülizatör

Astım hastalarının kullandığı ve ilaçların alınmasını sağlayan bir cihaz olan nebülizatör seçimi de astım hastaları için oldukça önemlidir. Atomizerlerinin ilacı iyi bir şekilde parçalaması, motor gücünün ilacı solunum yolunun tümüne ulaştırabilmesi iyi bir nebülizatör için başlıca koşullardır. Bunun aksindeki cihazlar hastaların ilacın etkisinden efektif bir şekilde faydalanmasını önler.

Siz de Medisana Nebülizatör sayesinde ilacınızı en etkili ve sağlıklı şekilde alabilirsiniz. Medisana Nebülizatör’ün kaliteli ve sağlığınıza destek olacak özelliklerini incelemek için hemen sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir