Kahvenin Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bayat kahveyi kahve makinesinin yanına bile yaklaştırmak istemeyenler için kahvenin tazeliğinden nasıl emin olacaklarını anlattık!

Kahve tiryakileri için kahvenin taze olması çok önemli. Zaten bayat kahveden de tat alabilmen mümkün değil. O yüzden kahveni alırken yapman gereken tek şey damak tadına uygun olanı bulmak değil sadece; aynı zamanda taze olup olmadığına da bakmalısın. Peki, bunu nasıl anlarsın?

Çekirdek Kahve

Eğer kahveni kendin öğütüyorsan çekirdeklerin kavrulma tarihine bakmalısın. Burada son kullanma tarihinden bahsetmiyoruz. Üstünde sadece son kullanma tarihi yazan kahveler sana ne zaman öğütüldüğünün bilgisini vermez. Kavrulma tarihini bilmen gerekir. Çünkü çekirdekler kavrulduktan sonra yalnızca 3 hafta boyunca tazeliğini koruyor.

 

Öğütülmüş Kahve

Filtre kahve sevenlerin oldukça sık kullandığı french press yöntemi için daha dikkat edilesi bir nokta var; tüm kahveler için ısı ve ışık faktörü bulunuyor olsa da öğütülmüş kahve için bu durum daha önemli. Öğütülmüş olduğu için etkenlere daha fazla maruz kalıyor. Ayrıca zaman faktörü de daha hızlı işliyor. Kahveyi öğüttükten sonra 3 dakika içinde hazırlamaya başlamak gerekiyor. Yani kahveni öğüttükten sonra kahve yapma makinesinin düğmesine basmak için çok beklememelisin.

Kahvenin Kokusu

Elbette kahvenin her şekilde güzel kokacağını düşünebilirsin ancak bu daha çok pişirdikten sonra geçerli olabiliyor. Öğütülmüş ya da çekirdek halinde bulunan her kahve için durum daha farklı. Eğer kahveyi kokladığında aromasını yoğun bir şekilde duyumsuyor, neredeyse tadını damağında hissediyorsan o kahvenin taze olduğunu varsayabilirsin. Yine de diğer açılardan da kontrol etmeyi unutma.

Tabii, kahveni nerede yapacağın da önemli. Her filtre kahve makinesi sana beklediğin performansı veremeyebilir ama biz senin için en ideal olanı biliyoruz. 300 ml kapasiteli Zinde Filtre Kahve Makinesi ile iki adet hediye fincanında içebileceğin leziz kahveler yapabilirsin. Paslanmaz çelik ön yüzey sayesinde şık görünümünü korur ve ışıklı açma/kapama düğmesi ile güvenli bir kullanım sunar. Filtre kabı ve filtre değişimine gerek olmadığı için seni yormamakla birlikte yıkanabilir filtresi ile pratik temizlik sunar.

20 cm uzunluğu ve 14 cm genişliği ile mutfağında çok az yer kaplayacak olan Zinde Filtre Kahve Makinesi’ni yakından incelemek için sitemizi hemen ziyaret edebilirsin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir