Güneş Lekeleriyle Baş Etmenin Alternatif Yolları

Lekeler, en sık rastlanan ve sonuçları bazen öz güven eksikliğine ve ağır psikolojik boyutlara kadar ulaşan cilt problemlerinden biri.Özellikle yaz boyunca uv ışınlarına maruz kalan cildimizde oluşan lekelerden kurtulmak için en doğru zaman elbette sonbahar/kış dönemidir.
Ciltteki lekeler,sivilce problemleri,sıyrık ve yaralar gibi bir çok nedenden oluşabileceği gibi bazen tamamen kişisel özelliklere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Lekeleri koyulaştıran  ve kalıcılaştıran en önemli etken şüphesiz güneş ışınlarıdır.Yazın daha çok koyulaşan lekeleri tedavi etmek ise son derece sakııncalıdır.

Lekelerle mücadele zamanı

Yaz aylarından miras kalan lekelerle baş etmek ise mutlaka uzman bir dermatolog tarafından belirlenmelidir.Leke tedavisinde birbirinden farklı yöntemler olsa dahi,öncelikle uzman görüşü alınıp lekelerin derecesine ve yoğunluğuna göre krem uygulamaları veya çeşitli tekniklerle lekeler tedavi edilmelidir.

Lekeler çok koyu, büyük, derin ve uzun süredir mevcut değilse günlük kullanılan kozmetik kremlerle tedavi yapılabilir. Günde 1-2 defa kullanılan ve mutlaka güneş koruyucu faktör içeren kremlerle bir arada kullanılması gereken bu kremlerde C vitamini (askorbik asit), arbutin, mandelik asit, laktobiyonik asit ve salisilik asit gibi çok çeşitli aktif maddeler bulunmaktadır.Cildinize ve lekelerinize en uygun ürünü seçebilmek için mutlaka dermotologunuza danışınız.

Kimyasal peeling lekeleri yok etmek için kullanılan en sık uygulamalardan biridir. Bu işlemde doktorunuz tarafından cilt yüzeyine bazı asit içerikli maddeler sürülerek cildin en üst tabakasının soyulması ve cildin kendini yenilemesi sağlanır. Lekenin derinliğine göre birkaç seans gerektiren bu işlem pratik, hızlı ve güvenilir olmasıyla sık tercih güneş_01edilmektedir.

Bunun dışında PRP, mikroiğneleme, mezoterapi ve çeşitli lazerler leke tedavisinde kullanılan diğer yöntemlerdir. Tüm bu işlemler tek başına tercih edilebileceği gibi 2-3 yöntem bir arada da kullanılabilmektedir.

NOT:Cilt probleminizin boyutu her ne olursa olsun bilinçsizce yapılan uygulamalar cildinize daha çok zarar verebilir.Tedavi sürecini uzman bir dermotologla planlamak en sağlıklısı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir