Evinizi Sıcak Tutmanın 6 Yolu

Kış aylarında aklımıza gelen en önemli soru yine evi sıcak tutmak için ne yapacağımız oluyor. Doğalgaza gelen zamlarla birlikte bu sorunun önemi daha da arttı. İşte kış aylarında evini nasıl sıcak tutabileceğine dair birkaç öneri!

Peteklerin Arkasına Alüminyum Folyo Yapıştırın

Doğalgaza gelen zam henüz çok konuşulmasa da bundan 1 – 2 ay sonra ilk faturayla beraber hepimiz ısınmak için alternatif yöntemler aramaya başladık. Peteklerin arkasına yerleştireceğin alüminyum bir panel de tam olarak böyle bir yöntem. Peteğin yaydığı ısının duvardan çıkmasını engellemek için kullanabilirsin.

Kapıları Kapalı Tutun

Kombi çalışırken kapıları kapalı tutmak evi sıcak tutmanın yolları arasında en kolayı ama aynı zamanda en fazla dikkat isteyeni. Kapıları açık bırakmamaya özen gösterirsen odaların daha sıcak olmasını sağlayabilirsin. Böylece kombiyi kapattığın ya da derecesini düşürdüğün zamanlarda evdeki ısı kaybını azaltmış olursun. Daha etkili bir yol istiyorsan kapıların altını sünger benzeri maddeler ile kapatabilir ve ısı kaybının önüne geçebilirsin.

Pencerelerin Kenarlarından Hava Gelmediğine Emin Ol

Evdeki tüm sıcaklık pencerelerden uçup gidebilir. Bu yüzden pencere kenarlarını kontrol etmeli ve hava kaçıran yerleri iyi bir yalıtım malzemesiyle kapatmalısın. Aynı şekilde mutfakta bulunan havalandırma camını kapalı tutman soğuk kış günlerinde sıcak havanın evde kalması için gerekli.

Kalın Perdeler Ve Halılar

Kalın perdeler soğuk havanın içeri gelmesini, sıcak havanın dışarı gitmesini engellemek için birebir. Psikolojik olarak da evinin daha sıcak ve samimi görünmesini sağlama gibi özellikleri de var. Yerlere halı sermeyi ihmal etme çünkü ayakların üşürse ısınman çok zor olur.

Kalın Giyin ve Fincanı Elinden Düşürme

Evde ısı tasarrufu nasıl yapılır” diye sorarken mevsime uygun giyinmeye de dikkat etmen gerekiyor. Birçok insan evde, yalnızca kapalı bir ortamda olmanın rahatı ile çok ince giyiniyor. Bu sebeple de ısıtıcıları maksimum dereceye getirmek zorunda kalıyor. Bunun yerine giyimine dikkat etmen ısı tasarrufu yapmanı sağlayacaktır. Kalın ve pofuduk bir çorap, rahat ve kalın bir kazak ve sıcak bir çay… Bu tarif ile tüm kışı yalnızca sıcacık değil, oldukça keyifli de geçirebilirsin.

Isıtıcını Seç

Doğalgaza gelen zamlar seni de elektrikle ısınmaya yönlendirirse, GM-7920 MARS Fanlı Isıtıcı – Soğutucu’ya göz at. Her mevsime uygun sıcak ve soğuk ayarı sayesinde daima aradığın sıcaklığa kavuş. Devrilme emniyeti sayesinde yangın çıkmasını önleyen fanlı ısıtıcı/soğutucun seni evinde ısıtırken elektrik faturasında da yüzünü gülümsetecek!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir