Sivilce Tedavisinin Püf Noktaları

Akne problemi her yaşta oldukça sık karşılaşılan bir cilt problemidir ve muhakkak tedavi edilmelidir.Akne tedavisinde ilk 4-6 hafta son derece önemli ve hassas bir dönemdir.Bu dönemde ciltte hassaslaşmalar ve sivilcelerde yoğun miktarda artış gibi problemler görülebilir.Genellikle 2.aydan itibaren iyileşme başlar.Sivilce tedavisindeki en önemli nokta ise sabırdır.

Akne tedavisinde kullanılan ilaçlar çok çeşitli olmakla birlikte genelde ağızdan ve doğrudan cilt yüzeyinden tedavi olarak ikiye ayrılır.İlaç tedavisi muhakkak bir dermatolog tarafından cildinize göre planlanmalıdır.Bir başkasının kullandığı ilaç size yaramayacağı gibi son derece tehlikeli de olabilir.

Sivilcelerinize mümkün olduğu kadar dokunmamaya çalışın.Sivilcelerinizi yolmanız veya sıkmanız onların yayılmasını ve cildinizde derin izler kalmasını sağlayacaktır.

Scowling pretty girl squeezes her acne on her face

Bildiğiniz gibi cilt temizliği sivilceyle mücadelede en temel adımdır.Makyaj yapmanız önemli değildir.Gün içerisinde makyajsız bir cilt bile ortamda ki kir ve nemden etkilenerek gözneklerde tıkanma yaşar.Bu sebepten ötürü sabah akşam olmak üzere cildinizi köpük yada jel formda bir ürünle güzelce temizleyip yıkamayı ihmal etmeyiniz.

Cildinizi temizledikten sonra salisilik asit içeren soydurucu toniklerle muhakkak cildinizi silin.Eğer bir tonik kullanmıyorsanız doğal bir alternatif olan limonu da tercih edebilirsiniz.Zira limon içinde salisilik asit barındırır.

Son olarak haftada en fazla iki defa olmak üzere yağ dengeleyici ve kurutucu maskelerle cildinizin ürettiği fazla yağı azaltabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir