Milja Ramö: Sertab Erener’in konseri beni mutlu etti

HT MAGAZİN’in Fin muhabiri Milja Ramö, Sertab Erener’i dinledi ve izlenimlerini kaleme aldı

Sertab Erener Milja Ramö

HT MAGAZİN’in Fin muhabiri Milja Ramö, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde hayranlarının karşısına çıkan Sertab Erener’i dinledi ve izlenimlerini kaleme aldı.

İSTANBUL’DAKİ bir otelin restoranında merakla bir müzik kanalını izliyorum. 12 yaşındayım ve bunun gibi videoları daha önce hiç görmedim. Müziğin ritmi Fin müziğinden çok farklı. Kadınlar yılan gibi dans ediyorlar. Bu kadar güzel kadını İstanbul sokaklarında görmedim… Bir yıl sonra Helsinki’deki evimizde Eurovision’u izliyorum. Televizyonumuzdan bildik Türk pop müziği melodileri geliyor. Bilmiyordum ki 12 yıl sonra Sertab Erener’le kuliste buluşacaktım. Aslında İstanbul’un hayatımın en özel şehri olacağı hakkında da hiç fikrim yoktu. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’ni izleyiciler karıncalar gibi dolduruyor. Işıklar kapatılıyor ve karanlıkta sadece Erener’in sesini duyuyoruz. Sahne ışığı izleyicilere dönüyor ve Erener kalabalığın arasında yavaş yavaş yürüyor. ‘Vay be’ diye düşünüyorum, bazı sarkıcılar sadece VIP izleyicileri ile etkileşiyor ama bu kadın herkesle ilgileniyor.

‘YANARIM’A EŞLİK ETTİM

Bu ülkenin hiyerarşisinden bazen çok sıkılırım. Burada statü bazen insanlıktan daha önemli. Bence Sertab Erener için her izleyici önemli. ‘Keşke başka insanlar da bu kadar saygılı olsaydı’ diye düşünüyorum. Eurovision’dan sonra Erener’in müziğini çok takip etmedim ama onun müziğine tekrar döndüm çünkü en iyi arkadaşım bana ‘Zor Kadın’ı dinletti. Benim kafamdaki Erener Europop kutusundaydı ama yavaş yavaş onun kabiliyetleri hakkında bilgi sahibi oldum. Sadece bir avuç insan bu kadar müzikal olabilir. Erener farklı müzik türlerini tanıyor. Konserde dört bölüm oldu ve Erener her türe girip çıktı. Tabii ki her tür müzik herkes için değil, bu yüzden bazen biraz sıkılıyordum. Eski bir Eurovision fanı olarak ‘Every Way That I Can’ için çok heyecanlıydım ve çok güldüm. Genellikle Türk popunu çok beğenmiyorum ve yetişkin olarak ‘Yanarım’ gibi şarkılardan daha zevk alıyorum.

 Türklerin bu kadar rock sevdiğini öğrenince çok şaşırdım. Yeniyetmeliğimde heavy metal seven insanlarla çok takıldım ama bu müziği sevmeyi bir türlü öğrenemedim. Heavy metal alanından sadece Erovizyon canavarları namı diğer Lordi ile övündüm. Erener’in rock elementli şarkılarını pek beğenmedim. Bu aslında biraz tuhaf çünkü heavy metal ve rock ülkesiden gelen biri olarak daha çok bunları beğenmeliyim ama ben sadece ‘Yanarım’a eşlik ettim.

BAŞARILI VE MÜTEVAZI BİRİ

Finli ve yabancı olarak bu ülkenin her şeyini asla anlayamayacağım. Türk gibi Türkçe konuşsam da hep yabancı olacağım çünkü farklıyım. Türk pop kültürünü her zaman anlayamam. Neden Türkiyeliler klişeleri çok sever onu da anlayamam. Erener’in konserinde de bazı klişeler oldu, mesela koşan atlar videosu. İzleyiciler bunları seviyordu. Erener’in konseri beni mutlu etti. Onun müziği ile Türkçe öğreniyordum. Konserden sonra onu bekledim. Kendimi çocuk gibi hissettim. ‘Bu kadının kariyeri her kadın için iyi bir örnek’ diye düşünüyorum.

Çok başarılı ve çok mütevazı biri. Fin kültüründe mütevazılık çok önemli. Belki bu yüzden benim için de çok önemli. Sertab gibi ‘sahici’ ünlülerden çok yok, maalesef!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir