Ruh Halini Hangi Renkler Yansıtır

Kişi kendini nasıl hissediyorsa ona uygun renkleri seçer.Seçtiği renklerle alakalı olarakta kendince bir ruh hali içerisinde olur.Renklerin insan üzerindeki etkileri sadece ruh hali olarak değil,sağlık,psikoloji zihinsel ve fiziksel performans gibi konularda da ön plana çıkmaktadır.

Renkler genel olarak şiddetine ve insanlar üzerinde bıraktığı etkilere bakılarak sıcak ve soğuk renkler olmak üzere iki grupta ele alınır.

Renkler ve Taşıdığı Anlamlar

kırmızı_01

Kırmızı;En sıcak renk kırmızıdır.Kırmızı fiziksel anlamda hareketliliği,dinamikliği ve coşkuyu temsil ederken,duygusal anlamda,azmi,mutluluğu,aşkı ve samimiyeti temsil eder.Peki kırmızı bu kadar etkin bir renk iken iç mekanda kullanıldığında aynı etkiyi yansıtır mı?Hayır… kırmızı iç mekanda kullanıldığında öfke ve tehlike güdülerini harekete geçirir.

sarı_01

Sarı;sarı güneşin rengidir.Geçiciliği temsil ettiği gibi yine kırmızı gibi dikkat çekicidir.Bu sebepten ötürü genellikle taksilerin rengi sarıdır.İç mekanlarda kullanılan hafif sarı tonları üzerimizde olumlu etkiler bırakırken aşırı yoğun sarı rengi kıskançlık,ihanet gibi negatif duygu durumlarını açığa çıkartır.

lyeşl_0

Yeşil;yeşil doğanın ve huzurun rengidir.Aynı zamanda güveni temsil eder.İç mekanlarda kullanılan açık ton yeşiller huzuru ve güveni temsil ederken,koyu kullanılan yeşil tonlarının yaratıcılığı harekete geçirdiği söylenir.Ayrıca yeşil temizlik ve sağlığın da sembolüdür.Bu sebepten ötürü hastanelerde de sık sık yeşil renkleriyle karşılaşırız.

mavı_01

Mavi;mavi sonsuzluğu ve özgürlüğü temsil eder.Lacivert güç ve başarıyı temsil ederken,daha açık mavi tonları hayalperestliği ve özgürlüğü  yansıtır.Ayrıca mavinin sakinleştirici bir etkiside vardr.Bu yüzden çocuk odalarında genellikle mavi tonları tercih edilir.

minimal purple bedroom with white double bad

Mor;mor egonun rengi olduğu kadar kendine güvenide temsil eder.Tarihe baktığımız zamanda saray mensuplarının sıkça mor rengi tercih ettiğini görebiliriz.Asalet ve ihtişamı simgeleyen mor açık tonlarda kullanıldığında ferahlık ve masumiyet gibi duyguları tetiklerken,koyu tonlarda kullanıdığında depresif duygu durumlarını tetikleyebilir.

turuncu01

Turuncu;turuncu her zaman canlılığı ve enerjiyi temsil etse de rengin asıl simgelediği yeni başlangıçlardır.Evinizde veya ofisinizde tercih edeceğiniz turuncu renkler size her daim enerjik hissettirecektir.

beyaz_01

Beyaz;saflığın ve duruluğun simgesi beyazın tabikide herhangi bir negatif etkisi yok.İç mekanlarda kullanıldığında mekana ferahlık ve asillik katar.Aynı zamanda beyaz huzuruda temsil etmektedir.

siyah_01

Siyah;Kıyafetlerimizde,ayakkabılarımızda kullandığımız aksesuarlarımızda her zaman kurtarıcımız olan siyah iç mekan kullanımlarında da aynı etkiyi yaratır mı?Hayır… iç mekan tasarımında kullanılan siyah renk ışıkla birleştiğinde kusurları belli eder.Örneğin;duvarınızda yer alan bir sıva çatlağının gün ışığıyla ortaya çıkması gibi.Peki bizler üzerindeki etkisine bakacak olursak da,siyah gücü,kudreti,asaleti,disiplini ve daha nicesini temsil eder.Eğer eviniz yeteri kadar genişse ve sizlerde siyaha nasıl bakacağınızı biliyorsanız,iç mekan tasarımlarınızda siyah rengi kullanmak son derece ilginç olabilir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir