Bağışıklığı Güçlendiren Kış Meyveleri

Bağışıklık sistemimiz zaman zaman zayıflar.Özellikle de kış aylarında bağışıklık sistemimizin zayıflaması grip gibi virüslerden çok kolay etkilenmemizi sağlar.İşte bu gibi durumlarda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için meyvelerden sıkça yararlanabiliriz.Aşağıdaki meyvelerden sizde temin edebilir,tüketebilir ve kış boyunca bağışıklık sisteminizi ve vücudunuzu virüslere ve hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

nar_kapak

NAR

Antioksidan deposu olan nar, beyin için faydalıdır. Gerçekte, bazı araştırmalar bir narın içinde yaklaşık 600 tanesi olan meyvenin yeşil çaydan 3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini gösteriyor.

acai_01

ACAİ ÇİLEĞİ:

Güney Amerika yağmur ormanlarında yetişen çilekte, omega yağ asitleri, protein ve lifin yanında yaban mersininden 2 kat daha fazla antioksidan bulunuyor. Oldukça güçlü olan meyve hakkında yapılan bazı araştırmalar, laboratuar çalışmalarında kanser hücrelerini öldürdüğünü gösterdi.

avakado_01

AVAKADO:
Yumurta şeklindeki meyve, kanser, kalp ve şeker hastalığı riskini azaltan sağlıklı tekli doymamış yağ içeriyor.

yaban mersini

YABAN MERSİNİ:

Kuzey Amerika’ya özgü yaban mersini bu ülkede temel bir besindir. Küçük yaban mersinleri antioksidan-larla dolu ve aynı zamanda yaşlanmayı önlüyor, beyin ve görme fonksiyonunu geliştiriyor.

 

kızılcık

 

KIZILCIK:
Sadece idrar yolu enfeksiyonlarıyla savaşmada etkili olmayan kızılcık, hücreleri serbest radikaller diye bilinen bileşiklere karşı koruyan antioksidanlarla dolu.

 

kurt üzümü

KURT ÜZÜMÜ (Goji Berry):

Çin, Moğolistan ve Tibet’te Himalayalar’da bulunan, ülkemizde kurt üzümü olarak bilinen meyve, 6 bin yıldır, herbalistler tarafından karaciğeri korumak, görüş bozukluğuna yardımcı olmak, bacakları güçlendirmek, bağışıklık sistemini desteklemek ve anti-aging olarak kullanıyorlar. Bu üzümlerde, gözün retinasını koruyan karoten içeren maddeler bulunuyor.

kivi

KİVİ:
Günlük C vitaminine mi ihtiyacınız var? Bunun için biraz kivi yemeniz yeterli. Çünkü kivi, portakaldan daha fazla C vitamini ile en az muz kadar potasyum içeriyor.

 

Mangosteen fruit and cross section showing the thick purple skin and white flesh of the queen of fruits.

MANGOSTEEN

Güneydoğu Asya’ya özgü olan meyve, Mayo Clinic’in sitesinde rapor ettiği gibi önemli derecede antiinflamatuar etkiye sahip. Tropikal olan bu meyve, aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağı ve laboratuarda anti inflamatuar etkiye sahip kimyasallar içeriyor.

 

noni meyvesi

NONİ MEYVESİ:
Güneydoğu Asya’ya özgü olan meyvede bol miktarda antioksidan bulunuyor. Yüksek kan basıncını düşürmeye ve mafsal ağrısnı hafifletmeye yardımcı oluyor.

 

yalancı iğde

YALANCI İĞDE (Seabuckthorn):
Yumuşak ve sulu olan meyve Avrupa ve Asya’da yetişiyor. C vitamini bakımından zengin olan yalancı iğde bağışlık sistemini destekliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir